Başlangıç / Aksiyon / SanctuaryRPG: Black Edition İncelemesi

SanctuaryRPG: Black Edition İncelemesi

Posted by: Chufy 10 Kasım 2016 Aksiyon

Uzun zamandır bu tarz bir oyun bekliyorum desem yalan söylemiş olmam. Yazı (ASCII) tabanlı RYO oyunların özlemini hepimiz çekmişizdir. SanctuaryRPG bu hasretimize son veriyor. Sizi uzun süre kendine bağlayacak ve başından kalkamayacaksınız. Yazı tabanlı “roguelike” RYO’ya olan özleminizi, hasretinizi kesinlikle gidereceksiniz.

SanctuaryRPG roguelike tarzını bize yeniden yaşatacak bir yapım. Yazı tabanlı rol yapma oyunlarının en güzel yanı her şeyin sizin hayal dünyanıza kalmış olması. Son zamanlarda çıkan grafiğe yüklenilmiş senaryodan ve oynanıştan yoksun AAA yapımları oynamaktansa SanctuaryRPG gibi yapımların başında saatler geçirebilirim.

Geniş bir evrene, hikâyeye sahip olan oyun bir o kadar da geniş olanaklar sunuyor bizlere. Roguelike bir RYO oyununda aradığımız ne varsa SanctuaryRPG’de bulabiliyoruz. Eksiği yok fazlası var denecek türden. Oyun erken erişime açıldığı günden bu güne Steam üzerinde henüz hiçbir olumsuz yorum almamış durumda. Erken erişim oyunlarda genellikle karşılaşılan sorunlardan ve yetersiz içerikten dolayı birçok oyunun oldukça fazla olumsuz yorum ve oylama aldığını görmüşüzdür. SanctuaryRPG’de ise durum tam tersi. Toplam 163 Olumlu ve “Sıfır” olumsuz yoruma sahip bir yapım şu an itibariyle.

Roguelike ve JapaneseRPG türüyle harmanlanmış olan içeriğinin yanı sıra Action-RPG savaş türüyle oynanmakta olan bir oyun. Karşılaşmalar turn-based (sıra tabanlı) olarak gerçekleşmekte. Bunların yanı sıra SanctuaryRPG yazı tabanlı bir oyun olmasında rağmen bir sinematiği de mevcut ve oldukça başarılı. Oyunun oynanışı tamamen komut gönderme sistemine bağlı olarak çalışmakta. Mouse kullanmıyoruz ve eski yazı tabanlı DOS oyunlarında olduğu gibi komut yazarak işlem yapıyoruz.

Peki yazı tabanlı bir oyunda kendi karakterimizi yaratırken ne gibi özellikler ekleyebiliyoruz, sadece adımız mı? – Hayır!

Karakter yaratma ekranı bile gayet eğlenceli ve ayrıntılı bir yapı içerisinde.

Öncelikle karakterimizi yaratırken seçebileceğimiz 6 sınıf bulunuyor. Bunlar;

[1] Barbarian
[2] Paladin
[3] Assassin
[4] Wizard
[5] Druid
[6] Ranger

SanctuaryRPG Character Creation

Her sınıfın kendine ait özel “perk”leri mevcut. Örn: Paladin oynarken mananız %50’nin altına indiğinde her “turn” için %5 can yenilenmesi alıyorsunuz. Aynı zamanda Paladin’in can yenileme değerleri diğer sınıflara göre %5 daha efektif. Her sınıf için bu gibi birçok özel perkler bulunuyor.

Sınıf seçimi yaptıktan sonra oyun bize karakterimizin cinsiyetini seçme olanağı sunuyor.
[1] Erkek [2] Kadın [3] Diğer

Karakterimizin cinsiyetini seçmemizin ardından vücut yapısını seçiyoruz.
[1] Zayıf [2] Orta [3] Yapılı

Son olarak da karakterimizin ismini yazıyoruz fakat bununla da bitmiyor. Karakterimizin oyun içerisindeki görüntüsünü, yani yüzümüzü şekillendirebiliyoruz. Evet, yazı tabanlı bir oyunda karakterimizi tasarlıyoruz. Tüm bu işlemlerin ardından [F] komutu göndererek karakterimizi yaratmış oluyoruz.SanctuaryRPG Karakter

Karakterimizi oluşturduktan sonra oyun bize yaşayacağımız bölgeyi seçmemiz için olanaklar sunuyor. Her bölgenin değişik bir hikayesi ve kökenleri bulunmakta. Oyun ilk başta bize 3 bölge seçme olanağı sunuyor. Başka bir bölge seçmek için oyunda ilerlemeli ve yeni yerler keşfetmeliyiz. Keşfettiğimiz yeni diyarlarda tanıştığımız yeni insanlarla birlikte yeni bölgeler açabiliyoruz.

Bölge seçimizi yapmamızın ardından o bölgedeki kökenimizi seçmemiz isteniyor. Her kökenin kendine ait özellikleri mevcut. Örneğin Paladin karakteri oluştururken Southerners of Sirea’yı bölgemiz olarak seçmemizin ardından oyun bize 3 köken sunuyor. Bu kökenlerin her birinin 3 ayrı pasif özelliği mevcut.

[1] Goern: Suda ve karada yaşayabilen ırk. Fakat suyu daha çok severler.
IRON SCALE: Kanamaya (Bleeding) karşı %50 dirençliler.
HARD SHELL: Şifa (Heal) kullanımı bonus değerler ile artar. (DEX)
EVASIVE TOE: Canınız düştükçe “Dodge” şansınız artar.

[2] Sonite: Şöyle bir bakarsak, derilerinin yanlışlıkla yumuşak taş olduğu görülüyor.
TENACITY: Zehir’e (Poison) karşı %50 dirençliler.
ABSORBANT: Şifa (Heal) kullanımı geçici olarak can değerini yükseltir. (VIT)
CRUMPLE: Düşmanın CHARGE hasarını %20 düşürür.

[3] Huskian: 8 feet yükseklikte duran bu devler sarsılmazlar.
LIFELINK: Turn başına %5 şansla tüm canın %25’ini doldurabilir.
BLOODSCENT: Düşmanınızda kanama olduğu sürece +1 Rage kazanırsınız.
GUARD CRUSH: Her turnde %33 şans ile düşmanınızı GUARD pozisyonundan çıkartır.

Bunların sadece Paladin için Southerners of Sirea bölgesindeki ırkların özellikleri olduklarını hatırlatayım. Yani bir karakter yaratırken oldukça fazla seçeneğiniz olduğunu unutmayın. Oyun tarzınıza hangisi en uygun ise onu bulabilirsiniz diye düşünüyorum.

Bölge ve ırk seçimi yaptıktan sonra oyun modunu seçmemiz için bir ekran açılıyor.

[1] Classic: Yeniden doğma yok. Öldüğünüzde, ölmüşsünüz demektir. [MAX eşya düşürme oranı] – Alışıldık roguelike deneyimi.

[2] Softcore: Öldüğünzde büyük ölçüde geri dönersiniz, fakat paranız gider. [ -20% düşürme oranı] – Daha casual oyuncular içindir. Pek önerilmez.

[3] Lunatic: Bu modu açmak için Classic modu bitirmeniz gerekmektedir.

[4] Surivival: Bu modu açmak için Classic veya Softcore modu bitirmeniz gerekmektedir.

Artık son olarak oyun modumuzu seçiyoruz ve “yazı tabanlı sinematiği” izlemek istiyorsak [1] komutu gönderiyoruz. İstemiyorsak [A] komutu göndererek sinematiği geçiyoruz. Karakterimizi oluşturduk ve oyun modumuzu seçtikten sonra SanctuaryRPG bize hikayemizi anlatıyor.

Oyunun bizim için oluşturduğu hikayeler gerçekten oldukça dokunaklı. Bazen eğlenceli, bazen hüzünlü, bazense aşırı komik olabiliyorlar. Hikayeyi de geçip oyuna başladığımızda bize ilk önce bir silah sunuluyor. Bu silahı almak isteyip istemediğimiz soruluyor. Almazsak yumruk ile savaşmaya başlayacağız demektir.

İnternette oldukça yaygın bir jargon ve “meme” haline gelen Potato (Patates) oyunda oldukça fazla derecede kullanılmış durumda. Bu da oyunu gerçekten çok daha komik ve eğlenceli hale getiriyor diyebiliriz. Hatta oyunun bize vermeye çalıştığı ilk silah şansımıza “Normal Potato” adında bir silah oldu.

+————————————————————————————————————————————+

SanctuaryRPG Silah

+————————————————————————————————————————————+

New Weapon: [NEU] Normal Potato <Wand> [ATK: 1] [ +1 STR, +1 DEX]

Old Weapon: Normal Fists <N/A> [ATK: 0] [ +0 ___, +0 ___,]

[E] Equip [S] Salvage

Silahların ve seçtiğimiz sınıfların kendine ait pasiflerinin yanı sıra aktif yetenekleri de mevcut. Oyunun gidişatına ve karakterinize göre özel yetenekleriniz de belirleniyor. Savaş esnasında bu pasif ve aktifler ile birlikte rakiplerinize Kanama, Zehir, Hasar düşürme vb. gibi birçok zayıflatma etkisi uygulayabiliyorsunuz.

Savaş esnasında rakipleriniz GUARD pozisyonuna geçebiliyorlar. Bu pozisyondayken yetenekleriniz ile kombo yapıp rakibinizi GUARD pozisyonundan çıkartmanız gerekmektedir. GUARD pozisyonu alan rakipleri bu poziyondan çıkartmak için yetenekleriniz ile kombo yapmanız gerekmektedir. Yetenekler sadece hasar verme odaklı değil, zayıflatma ve kalkan kırma gibi birçok yan etkileri de mevcut.

Tüm bunların yanı sıra silahlar da zayıflatma etkileri uygulayabiliyor. Karşılaşma sonlarında düşen silahlar dondurucu, yakıcı vb. etkiler taşıyabiliyor.

+————————————————————————————————————————————+

SanctuaryRPG Freeze Weapon

+————————————————————————————————————————————+

New Weapon: [NEU] Freezing Baselard <Dagger> [ATK: +8] [ +1 INT, +1 STR]

Old Weapon: Normal Potato <Wand> [ATK: 1] [ +1 STR, +1 DEX]

[E] Equip [S] Salvage

Gördüğünüz üzere düşen yeni silahımız rakibimizi her vuruş başına %5 dondurma şansına sahip bir silah. Bu şekilde karakterinizi, oynayışınıza en uygun silahlarla donatabilirsiniz. Karşılaşma sonlarında ise EXP ve GOLD kazanıyorsunuz.

Kazandığınız EXP ile seviye atlıyor ve karakteriniz güçlendirmek için yetenek puanları verebiliyorsunuz. Her seviye atladığınızda istatistiklerinizi yükseltmek için 4 adet puan kazanıyorsunuz.

[1] Vitality
[2] Strength
[3] Intelligence
[4] Dexterity
[5] Wisdom

Bunların yanı sıra da 4 adet pasif yeteneklerinizden bir tanesinin değer verebiliyoruz. Bu pasif yetenekler canımızı, atağımızı, manamızı ve zırhımızı arttırmamıza yarıyor. Ardından Mastery Point olarak da kullanmak istediğimiz silahlar için puan verebiliyoruz. Böylece karakterimiz o silahları kullanmaya daha yatkın bir hale geliyor.

Crafting olayından bahsetmek gerekirse gerçekten çok eğlenceli bir yapıda olmuş diyebiliriz. Öncelikle kendimize ait bir kamp alanımız mevcut. Bu kamp alanını geliştirebilir. Ev yapabilir ve daha büyük bir hale getirebiliriz. Bunların yanı sıra kamp alanımıza giderek “Mining” yapmamız gerekiyor. Craft için lazım olan malzemeleri kamp alanımıza gidip mining yaparak elde edebiliyoruz. Öncelikle bir çukur açmak için komut gönderiyoruz ve o çukuru kazmaya başlıyoruz. Her kazışta enerji harcıyoruz. Enerjimiz her gün yenileniyor.

Kamp alanının yanı sıra oyunda işletebileceğimiz bir taverna da mevcut. Bu tavernaya saygın insanlar geliyor ve onlara bira dağıtıyoruz. Gerektiğinde onları eğlendirmemiz de lazım. Bu tavernaya gelen patronlara bira servis ettiğimiz ve eğlendirdiğimiz sürece nadiren bizlere hediye veriyorlar. Bu hediyeler bazen silah, bazense craft malzemesi olabiliyor.

Tavernada bira servis etmek için öncelikle bira stoklamak gerekiyor. Bu biraları da karşılaşma sonrası kazandığımız altınlar ile stokluyoruz. Daha uygun bir fiyattan da satıyoruz böylece gayet kârlı bir iş haline geliyor taverna işletmek.

SanctuaryRPG’de aynı zamanda Blacksmith ve Market’de mevcut. Blacksmith’den görevler alabiliyoruz. Tabi sadece görev almak değil, burada yeni silahlara da göz gezdirebiliyoruz. Blacksmith her zaman bize yeni silah seçenekleri sunuyor. Bunlardan beğendiğimizi alıyoruz. Beğenmediğimizi ise istemiyoruz ve listeden siliyoruz. Blacksmith birkaç günde bir bize yeni silahlar getiriyor. Varolan bir silahımızı geliştirmek için (RPG tabiriyle + basmak için) yine Blacksmith’e gidiyoruz.

Aynı zamanda görevleri yaparak silah düşürmeye uğramak yerine Colosseum’a gidip dişli rakiplerle karşılaşmalara girebiliyoruz. Oldukça çekişmeli geçen bu karşılaşmaların ardından işe yarar silahlar elde edebiliyoruz.

Yazımızı bitirmeden önce son bir şeye daha değinelim. Oyun esnasında yeni yerler keşfetmek için dolaşmaya çıktığımızda ekranda bazen gizlenmiş bir şekilde [X] veya [8] yazıları beliriyor. Bunları kaçırmazsak eğer [X] veya [8] komutlarıyla bu gizli yerlere gidiyor ve nadir eşyalar düşürebiliyoruz.

SanctuaryRPG bizlere roguelike RYO tadını tekrardan yaşatabilecek muazzam bir yapım olmuş. 10TL ise bu oyun için kesinlikle değer!

SanctuaryRPG: Black Edition’ı Steam üzerinden satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sanctuary RPG: Black Edition

TL15,00
Sanctuary RPG: Black Edition
7.75

Hikaye

7/10

  Müzik

  8/10

   Grafik

   8/10

    Oynanış

    8/10

     Artılar

     • Müzikler oyunla birlikte oldukça güzel gidiyor
     • Kendine özgün bir hikayesi var
     • Savaş mekanikleri geniş ve eğlenceli

     Eksiler

     • Güzel olan müzikler bir süre sonra kendini tekrar ediyor
     • Hala bazı buglar mevcut

     About Chufy

     İki işi aynı anda yapmayan geri zekalı şahsiyet.